Restauracyjne wyróżnienia w Polsce

Najbardziej pożądanym wyróżnieniem dla restauratorów i szefów kuchni na całym świecie jest gwiazdka Michelin. Przewodnik tej marki to jeden z najstarszych i najbardziej obiektywnych pism świata. W czerwonej książeczce Michelin wymieniane i oceniane są najlepsze restauracje. Kategorią jakościową jest gwiazdka, przyznawana w ilości od jednej do trzech. Wraz z gwiazdką wskazywane są trzy specjalności restauracji. Ocena atmosfery, obsługi i ceny opiera się o kategorię noży i widelców. W Polsce gwiazdkami dotychczas wyróżniono wyłącznie restauracje zlokalizowane w Warszawie lub Krakowie.

Nie wszyscy mają możliwość podróżowania daleko od swojego miejsca zamieszkania i ich odwiedzenia. Na pomoc tym, którzy preferują lokalne restauracje przychodzi polski przewodnik „Poland 100 Best Restaurants”. W przewodniku tym rokrocznie wskazywanych jest 100 najlepszych restauracji zlokalizowanych w całym kraju. Co ważne, każdy restaurator może zgłosić swój lokal i zawalczyć o znalezienie się wśród wyróżnionych restauracji. Jeśli poszukujecie dobrego jedzenia w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, sprawdźcie koniecznie listę laureatów. Jest dostępna online.

Kolejny restauracyjny przewodnik po polskich restauracjach to Gault&Millau Polska, który przyznaje do czterech czapek dla najlepszej restauracji. Oceny w przewodniku koncentrują się wyłącznie na jakości serwowanego jedzenia. Ocena dotycząca atmosfery, obsługi oraz ceny podawana jest w osobnym komentarzu. Przewodnik ten zawiera w zależności od roku, ponad 500 restauracji. Należy zaznaczyć, że czapka od Gault&Millau jest prestiżowym wyróżnieniem, choć nie tak wyjątkowym jak gwiazdka Michelin. Tym niemniej restauracje w nim polecane warto odwiedzić szczególnie, że jest duża szansa, że znajdują się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania.

Czy wybierając miejsce na zjedzenie posiłku warto kierować się przewodnikami i wyróżnieniami? Zdecydowanie tak. Oceny poszczególnych restauracji są dokonywane jak najbardziej obiektywnie. Inspektorzy są całkowicie anonimowi i nikt nie wie, kiedy akurat gości tajemniczego oceniającego. Co równie istotne, zostanie inspektorem kulinarnym nie jest proste, wymaga doświadczenia, wyostrzonych zmysłów, a w szczególności wysublimowanego smaku. Szkolenie inspektorskie jest długie i trudne. Wszystko po to, by ocena jak najlepiej odpowiadała rzeczywistości i stanowiła dla konsumentów rzetelną wskazówkę. Współcześnie niezależne przewodniki zdają się zyskiwać na wartości. Oceny dokonywane na portalach internetowych są w dużej mierze sprzeczne – jednym smakuje, innym wprost przeciwnie. Część użytkowników chwali obsługę, inni na nią narzekają opisując nieprzyjemne sytuacje. Trudno się połapać w tym gąszczu trudnych do pogodzenia głosów. Z tego powodu obiektywne przewodniki, oparte zawsze na tej samej skali oceniania wydają się być dobrą alternatywą dla internetowych opinii.